مهندسی عمران_عمران

دوباره می سازمت وطن

کاراموزی

 

پروژه دبستان پنج كلاسه فسا كه اينجانب در آن مشغول بوده ام در زميني حدود 2250 متر مربع ساخته شد كه با نظر مهندسين اين ابعاد براي محوطه قابل تغيير بود..كل زير بناي پروژه درحدود 787.57 متر مربع مي باشد.فونداسيون اين سازه به صورت نواري و اسكلت ساختمان قاب بتني و سقف آن به صورت تيرچه بلوك است.كه اين پروژه در تاريخ فروردين 86 اغاز به كار كرده و در پيش بيني انجام شده در اسفندماه 86 نيز پايان مي يابد

لازم به ذكر است كه طراحي اين سازه بر عهده مهندس جوادي و نظارت آن به عهده دستگاه زير انجام ميشود:

مهندس كجباف والا : ناظر عاليه

مهندس وحيدزاده : ناظر مقيم

مهندس طهماسبي : ناظر تاسيسات

كارشناس سازه : منصور جوهري پور

كنترول نهايي: محمد رضا اژدران

كارفرما : اداره نوسازي ، توسعه ، و تجهيز مدارس استان خوزستان

 

 

 

 

 

 

در آخر اين مجموعه را تقديم مي كنم به تمام اساتيد مسيحادم كه دم پاكشان همواره افسون واحيا دانشجويان و فرهيختگان بوده جناب آقاي مهندس باز افكن و نيز تمام كساني كه به نوعي در گرد آوري اين مجموعه من را ياري نموده اند .

 

با تشكر باقری

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اينجانب گزارش كاراموزي خود را در 4 مرحله باموضوع اجراي سازه اي ساختمان بتن آرمه اراثه داده ام:

1 .آشنايي كلي با مکان كار اموزي :كه در آن به مكان كار اموزي و شرح مختصري از سازمان پرداخته ام كه در مقدمه آورده شده.

2 .كلياتي از ساختمان و اجراي آن

3 .شرح كاملي از آنچه در اين پروژه اجرا شده

و در آخر ضميمه كه اختصاص به عكس هايي دارد كه در مدت كار آموزي گرفته شده است.

4 .پیشنهادات و انتقادات

 

 

ارزيابي بخش هاي مرتبط با رشته علمي كارآموز :

كليات ساختمان :

بدرستي قدمت استفاده بشر از سرپناه ويا به طور کلي به مفهوم امروزي قدمت استفاده بشر از مسکن معلوم نيست ولي تقريباً آن را مي توان همزمان با پيدايش بشريت دانست،زيرا چنين گمان مي رود که بشر از همان ابتدا براي مصون ماندن از برف و باران و سرما و گرما و حمله حيوانات و همچنين حمله ساير اقوام به غار ها پناه برده و اين غارها را مي توان اولين محل سکونت براي بشر دانست و از آن زمان تاکنون انسانها هميشه به فکر آن بوده اند که مسکني راحتتر و بهتر براي خود تهيه نمايند .

در قرون اخير که رشد جمعيت در دنيا و به طور چمشگيري رو به ازدياد نهاد و بشر از لحاظ علمي و فني مشکلات بسياري را حل نمود در ساختن مسکن نيز مانند ساير امور تحولات عمده اي به وجود آورد و ديگر ساختن خانه هاي تک واحدي جوابگوي احتياجات جوامع بشري نبوده و به همين علت سيستم خانه سازي به کلي دگرگون شده و استفاده از مصالح مقاوم نيز مانند فولاد و سيمان در ساختمان رايج گرديد و در اثر دسترسي به اين مصالح و امکانات ديگر ، گسترش شهرها از افقي به عمودي تبديل شد و امر آپارتمان سازي در ساختمانهاي چند طبقه متداول گرديد.

انواع ساختمان از لحاظ مصالح مصرفي :

1 - ساختمانهاي بتني:

ساختمان بتني ساختماني است که بر روي اسکلت اصلي آن از بتن آرمه (سيمان،شن،ماسه و فولاد به صورت ميلگرد ساده و يا آجدار )استفاده شده باشد.

2 - ساختمانهاي فلزي:

در اين نوع ساختمانها براي ساختن ستونها و پلها از پروفيلهاي فولادي استفاده مي شود.

3 - ساختمانهاي آجري:

براي ساختمانهاي کوچک که از چهار طبقه تجاوز نمي نمايند مي توان از اين نوع ساختمان استفاده نمود.

4 - ساختمانهاي خشتي و گلي:

اين نوع ساختمانها در شهرها به علت گراني زمين کمتر ساخته مي شود و بيشتر در روستاههاي دور که دسترسي مصالح ساختماني مشکل تر است مورد استفاده قرار مي گيرد.

انواع ساختمان از لحاظ کاربرد

ساختمانها از لحاظ کاربرد به انواع ساختمانهاي مسکوني،اداري،بيمارستانها،انبارها،مدارس و مکانهاي عمومي مانند باشگاهها و ورزشگاهها و غيره تقسيم مي شود.

مراحل عمومی اجرای ساختمان :

بازديد زمين و ريشه کني

قبل از شروع هر نوع عمليات ساختماني بايد زمين محل ساختمان بازديد شده و وضعيت و فاصله آن نسبت به خيابانها و جاده هاي اطراف مورد بازرسي قرار گرفت و همچنين پستي و بلندي زمين با توجه به نقشه ساختمان مورد بازديد قرار گيرد.

 

 

پياده کردن نقشه :

براي پياده کردن نقشه ساختمانهاي مهم معمولاً از دوربينهاي نقشه برداري استفاده مي شود ولي براي پياده کردن نقشه ساختمانهاي معمولي و کوچک از متر و ريسمان بنايي که به آن ريسمانکار هم مي گويند استفاده مي گردد.براي پياده کردن نقشه با متر و ريسمان کار ابتدا بايد محل کلي ساختمان را روي زمين مشخص نمود و بعد با کشيدن ريسمان در يکي از امتدادهاي تعيين شده و ريختن گچ يکي از خطوط اصلي ساختمان تعيين شود. بعد خط ديگر ساختمان را که معمولاً عمود بر خط اول مي باشد با استفاده از خاصيت قضيه فيثاغورث رسم مي کنيم.معمولاًدر اصطلاح بنايي استفاده از اين روش را 5و4و3 مي گويند.زيرا در اين طريق معمولاً اضلاع مثلث 3متر و4متر و وتر مثلث 5 متر است و براي مکانهاي کوچکتر يا بزرگتر مي توان از مضربهاي اين اعداد استفاده نمود. كه با توجه به همين قضيه فيثاقورث نقشه دبستان توسط معمار بر روي زمين پياده گرديد . براي پياده كردن بعد از اينكه خط تراز مبنا توسط مهندسين مشخص گرديد رپريا يك نقطه مبنا كه در زير اشاره شده است به ارتفاع خاص يا نشانه گذاري خاص بر روي زمين و يا محوطه اطراف براي بهتر و سريعتر پياده كردن نقشه اجرا شد . و سپس ايجاد پلان بر روي زمين با گچ ريخته شد. (شكل شماره 1)

 

 

رپر :

با توجه به اينکه هر نقطه از ساختمان نسبت به سطح زمين داراي ارتفاع معيني مي باشد که بايد در طول مدت اجرا در هر زمان قابل کنترل باشد .براي جلوگيري از اشتباه قطعه بتني با ابعاد دلخواه (مثلا"40*40 با ارتفاع 20سانتي متر )دز نقطه اي دورتر از محل ساختمان مي سازند به طوري که در موقع گودبرداري و يا پي کني به آن آسيب نرسد و در طول مدت ساختمان تمام ارتفاعات را با آن مي سنجند به اين قطعه بتني اصطلاحا" رپر مي گويند.در بعضي از ساخنمانهاي کوچکتر روي اولين قسمتي که ساخته مي شود(مانند اولين ستون)علامتي مي گذارند و بقيه ارتفاعات را نسبت به آن مي سنجند.

گود برداري

بعد از پياده کردن نقشه و کنترل آن در صورت لزوم اقدام به گودبرداري مي نمايند .گودبرداري براي آن قسمت از ساختمان انجام مي شود که در طبقات پايين تر از کف طبيعي زمين ساخته مي شود مانند موتور خانه و انبارها و پارکينگها و غيره. كه پروژه دبستان ايزد به خاطر اينكه پلان آن فاقد فضاي هاي اين چنين بود نيازي به گود برداري نداشت .

روشهاي پايداري گود برداريها

عمليات حفاري و گود برداري در مجاورت ساختمانهاي موجود در صورت عدم رعايت نکات ايمني و فني باعث ايجاد صدمات غير قابل جبران مي شود.مسئوليت اين آسيب به عهده عوامل اجرايي سازه مي باشد بنابراين در هنگام احداث سازه ها به اولين مساله اي که برخورد خواهيد کرد مساله گودبرداري براي ساختن سازه مي باشد به همين لحاظ دانستن نکاتي در رابطه با ايمني ساختمانهاي مجاور در هنگام گودبرداري لازم و ضروري مي باشد.پايداري جداره هاي خاکبرداري شده به کمک سازه هاي نگهبان موقت انجام مي شود.براي انجام اين کار روشهاي مختلف موجود مي باشد اما متداولترين روش، روش خرپا مي باشد.

روش خرپا :

در اين روش مهاربندي جداره هاي گود توسط خرپاهاي فلزي انجام مي گيرد اين کار در فواصل مختلف و مناسب انجام مي گيرد. به خاطر استفاده زياد از اين روش ،در زير عمليات اجرايي آن به صورت گام به گام توضيح داده خواهد شد.

1-اگر در مجاورت زمين مورد نظر ما سازه اي وجود نداشته باشد مي توانيم بدون نگراني تا عمق 5/1-0/2 متر گودبرداري سرتاسري نموده و سپس مراحل بعدي را اجرا نماييم.

اما اگر در اطراف محل گودبرداري سازه اي چند طبقه و بخصوص در مرز گودبرداري وجود داشته باشد به خاطر رعايت حاشيه ايمني گودبرداري انجام نمي شود.

2 - قبل از گودبرداري در اين مرحله در پيرامون پلان گودبرداري چاههايي به قطر 80-100 سانتي متر به فواصل 3-5 متر روي پلان پياده مي شود.به طوري که مطمئن شويم محل اين چاهکها با ستونها در هنگام اجرا تداخل نداشته باشد.سپس اين چاهکها به عمق H+h حفاري مي شود.که در آن Hعمق گودبرداري تا زير بتن مگر و h عمق لازم براي اجراي شمع بتني درجا زير عضو قائم خرپا مي باشد.توصيه مي شود که به خاطر مسائل ايمني اولا" حفر چاهکها به صورت يک در ميان انجام شود و ثانيا" در صورت وجود عمق زياد حتما" براي ديواره هاي چاهک دوز گزاري شود تا از ريزش ديواره چاه جلوگيري شود.

پي کني :

دلايل اصلي پي کني:

1-دسترسي به زمين بکر

2-براي محافظت از پايه ساختمان

 

ابعاد پي

عرض و طول و عمق پي ها کاملاً بستگي به وزن ساختمان و قدرت تحمل خاک محل ساختمان دارد.

 

انواع پي ها :

1-پي نقطه اي :

2-پي نواري :

3-پي عمومي :

كه براي حفر پي پروژه با توجه به حجم عمليات پي كني وهمچنين عمق آن اقدام به پي كني با استفاده از دستگاه مكانيكي شد (عكس4.3.2) ، چون اطراف زمين به خاطر وجود آبهاي سطحي در چند صد متري و يا اينكه سطح آب زير زميني منطقه احتمالاً بالا بود آب در كانال حفر شده ظاهر گرديد و بعد از چند روز در زمين فرو رفت وجالب تر اينكه وقتي پي كني كاملاً آماده و توسط كارگران براي سنگ كاري محيا شد بارندگي باعث پر شدن پي هاي حفر شده گرديد كه خود مشكلات زيادي به همراه داشت وتخليه آب موجود ونيز آماده كردن آن وقت زيادي صرف شد (عكس6.5).

شفته ريزي و سنگ كاري :

مرحله بعدي ساخت دبستان ايزد اجراي شفته ريزي و سنگ كاري بود كه مهندسين و ناظرانخاك محل مناسب مشخص داده نشدو نا چارا ملات شفته از كوپال استفده شد كه مناسب شن دار (كوپال) استفاده گرديد.عكسهايي (9.8.7)

ارتفاع ملات شفته آهك در داخل پي هاي حفر شده معمولا مي بايست cm20 طبق قرارداد باشد كه به خاطر خاكبرداري زياد و دستگاه مكانيكي در قسمتي از پي حدود cm 50 شفته ريزي نيز به چشم مي خورد چون ملات شفته در داخل پي درست و مخلوط مي شود امكان اينكه آهكها كاملا شكفته نشود وجود داشت.

بعد از اتمام مرحله ي شفته ريزي اقدام به سنگ كاري بر روي ملات شفته آهك در داخل پي شد . سنگ آن منطقه مناسب نبود و از 150 كيلومتري محل احداث سنگ بارگيري و سپس براي اجرا تخليه گرديدكه خود مشكلات زيادي از جمله وقفه و عدم پيشرفت سريع كار را به همراه داشت .عكس (10)

سنگ كاري بر روي ملات شفته با استفاده از ملات سيمان انجام گرفت كه حدودا به ارتفاع 70-60 سانتيمتر سنگ كاري در داخل پي اجرا گرديد. عكس (11)

سپس بعد از رسيدن به ارتفاع مورد نظر يك لايه ي بتن يا نظافت بر روي سنگ كاري صورت گرفت . عكس (12)

و بدين وسيله ترتيب سطح مقاوم و مناسب براي اجراي پس براي ساختمانصورت گرفت.

بتن مگر روي سنگ كاري :

بتن مگريا همان بتن نظافت معمولا براي اينكه سطح كار را تميز و يا اينكه تراز نمائيم از بتن مگر يا بتن لاغر به ضخامت cm10استفاده مي شود. عكس(14.13)

روي تمام قسمت سنگ كاري كه قبلا انجام داده ايم را بتن مگر كار مي كنيم تا بتوان سطح مناسبي را براي بتن ريزي شناژها و همچنين براي كف قالبهابدست آورد

قالب ها :

براي احداث يک سازه بتن آرمه بايد بتن خميري در قالبهايي ريخته شود تا پس از پر کردن تمام حجم قالبها و سفت شدن ،به شکل لازم در آيد.از مهمترين گامها در احداث سازه هاي بتني ، انجام قالب بندي است.

پس از استقرار قالبها در محل مربوطه بايد از آنهاکاملا"بازديد نموده ودرزهايي که احتمالا" باعث بيرون زدن شيره بتن خواهد شد گرفته شود.

پايداري از مهمترين خصوصياتي است که بايد در قالب بندي رعايت شود.

راههاي جلو گيري از چسبيدن قالب به بتن:

1-استعمال مايعي که جدار قالب را روغني کند.

2-استعمال رزين يا روغن جلا.

3-استعمال مواد تاخير کننده بر روي جدار براي جلو گيري از هيدراتاسيون لايه نازکي از بتن مجاور قالب.

4-استفاده از پوششهايي سخت و کاملا" صاف از قبيل قالبهاي فايبر گلاس و يا پلاستيکي.

انواع مصالح قالب :

1-قالب آجري:

اين نوع قالب براي شالوده ها و ديوارهاي حائل مجاور خاک مورد استفاده قرار مي گيرد براي اجرا بسته به ارتفاع بتن در قالب و نيز نيروهاي وارده ،يک ديوار 11 يا 22 سانتي متري احداث مي شود.

2-قالب چوبي:

اين مصالح براي تمام کارهاي قالب بندي از درست کردن قاب قالب تا جدار آن و پايه هاي اطمينان مورد استفاده قرار مي گيرد.

3-قالب فولادي:

در مواردي که حجم کار زياد و تنوع سطوح و ابعاد کم باشد ،استفاده از قالبهاي فولادي کاملا" به صرفه خواهد بود.

4-قالب آلومنيومي:

آلومنيوم به دليل سبکي و سهولت حمل روز به روز کاربرد بيشتري در ساخت قالب به دست مي آورد .

5-قالب فايبر گلاس:

براي استفاده از اين قالبها بايد هزينه اوليه نسبتا" زيادي را براي درست کردن قالب فولادي لازم متقبل شد ولي هزينه خود مصالح فايبر گلاس که شکل قالب را به خود مي گيرند نسبتا" کم بوده که در صورت ساخت تعداد زيادي صفحه فايبر گلاس سرشکن مي گردد.

همانطوركه گفته شد قالبهاي مختلف براي بتن ريزي وجود داردكه پروژه مذكور براي بتن ريزي كف از قالب آجري استفاده شد. معمولا قالب آجري به ضخامت cm 10 و به ارتفاع حدود cm 60 اجرا گرديد.

قالبهاي آجري در موقع بتن ريزي به خاطر اينكه شيده ي بتن را مي مكد يا اينكه از بتن بندهاي آن ممكن است شيده ي بتن خارج شود معمولا از نايلوناستفاده كرد و سپس بتن ريزي مي نمائيد. عكس(16.15) كه قالب آجري در حال اجرا را نشان مي دهد .

يكي از عوامل مهم مهار كردن قالب در هنگام بتن ريزي مي باشد كه در اين پروژه به همين خاطر در پشت قالبها را با استفاده از خاك محل كه قبلا كنده بود در پشت آنها ريخته و تا بتوان بدنه قالبها را در مقابل فشاري كه هنگام ريختن بتن به آنها وارد مي شود محافظت نمود و مانع از فروريختن و يا حركت كردن جانبي آن گردد. عكس (17) نمونه اي از همچنين مهار بندي را نشان مي دهد.

عكس شماره ي 18تقريبا نماي كلي را از قالب آجري را نشان مي دهد

آرماتوربندی (تصوير 19)

هدف از به کار بردن فولاد درقطعات بتني :

بتن جسمي شکننده است که در مقابل نيروهاي فشاري،مقاومتي در خور پسند دارد، اما مقاومت آن در مقابل نيروهاي کششي ناچيز است وبه همين دليل ، در محاسبات بتن آرمه ،اين مقاومت در نظر گرفته نمي شود.مقاومت بتن درمقابل نيروهاي برشي،تقريبا"مقاومت فشاري آن در نظر گرفته مي شود.با توجه به اينکه قطعات بتني ،توما"تحت تاثيرانواع نيروهاي فشاري،برشي و کششي قرار مي گيرند،لازم است قطعات بتني،براي مقاومت کافي در مقابل اين نيروها ،با عناصر مناسبي مسلح گردند.با در نظر گرفتن مشخصات فيزيکي مواد مختلف ،فولاد با داشتن ضريب انبساط طولي 000012/0-که تقريبا"با ضريب انبساط طولي بتن (00001/0الي000015/0)برابر است ؛همچنين مناسب بودن ضريب ارتجاعي بتن و محاسن ديگر از قبيل فراواني،شکل پذيري و غيره،مناسبترين عنصر براي اين منظور است.فولاد بيشتر به صورت انواع ميلگرد همراه با بتن ،بتن آرمه (بتن مسلح)را تشکيل مي دهد.

2-6-10-2 موارد استفاده از ميلگردها درتير بتني

الف)تحمل نيروهاي کششي:يک تير تخت بتني يک دهانه را قبل از بارگذاري مشاهده مي کنيد. در وسط اين تير محوري است که به آن ((تار مياني ))يا تار خنثي مي گويند. پس از بارگذاري تار خنثي نه فشرده مي شود و نه کشيده ، اما لايه هاي بتن بالاي تار خنثي فشرده مي شوند.اين لايه ها هرچه از تار خنثي دورتر باشند، فشرده تر و لايه هاي زير تار خنثي کشيده مي شوند. هر قدر اين لايه ها از تار خنثي دورتر باشند، بيشتر کشيده مي شوند، بدين ترتيب، مشخص مي شود که در تير ساده يک دهانه، پس از بارگذاري ، حداکثر کشش در ناحيه وسط تير در زير تار خنثي و در پايين ترين لايه تير به وجود مي آيد؛ بنابرين، لازم است در سطح زيرين بتن، ميلگردهايي براي تحمل نيروهاي کششي قرار گيرند.

سطح مقطع اين ميلگردها با توجه به مقدار نيروي کششي وارد بر هر ناحيه محاسبه مي شود و به همين دليل ،ممکن است ميلگردهاي کششي وسط دهانه ،از ميلگردهاي کششي در نزديک تکيه گاهها که نيروي کششي کمتري وجود دارد،بيشتر باشد.

ب)تحمل نيروهاي فشاري:

با توجه به مقاومت خوب بتن در مقابل فشار ،اکثراًکليه نيروهاي فشاري ،به وسيله بتن تحمل مي شود.در تير يک دهانه در بالاي ناحيه بالاي تار خنثي ،حداقل ميلگردهاي فشاري بر اساس استاندارد مربوط بدون محاسبه قرار داده مي شود.

بعضي اوقات ممکن است سطح بتن بتنهايي قادر به تحمل نيروهاي فشاري نباشد يا اينکه بنا به ضرورت لازم باشد ابعاد بتن کوچک انتخاب شود ؛در اين صورت، قسمتي از نيروهاي فشاري ،به وسيله ميلگردهاي فشاري تحمل مي شود.اين ميلگردها در ناحيه فشاري (نزديک سطح آزاد بتن)قرار مي گيرند و سطح مقطع آنها در مقاطع مختلف تير،بر اساس محاسبه تعيين مي شود.

بايد توجه داشت که در تير يک دهانه ساده ،ناحيه کشش و فشار،به گونه اي است که ذکر آن رفت ،اما شکل خم شدن تيرها با شرايط ديگر،ممکن است تغيير کند.

بر اثر بار وارده از بالا ،تير در قسمت پايين وسط دهانه کشيده ودر قسمت بالا فشرده مي شود ،اما بر روي تکيه گاه به عکس ،تير در قسمت فوقاني کشيده و در قسمت تحتاني فشرده مي شود.

با عنايت به مطالب مذکور ،گاهي نياز است که در مقاطع مختلف قطعات بتني ،مقدار ميلگردها تغيير کند (متناسب با نيروي کششي وارد بر هر مقطع تير).اين تغييرات گاهي با کم و زياد کردن ميلگردها ي راستا (سيتکا)و در مواردي ،با تغيير محل يک ميلگرد از پايين به بالا يا از بالا به پايين ،تامين مي شود.

به ميلگردهايي که بنا به نياز خميده مي شوند و تغيير مسير مي دهند ،(اتکا)گفته مي شود.

ج)تحمل نيروهاي برشي:

اگر نيروي برشي واردبر سطح قطعه بتني بيشتر از مقاومت برشي بتن باشد ،مطابق شکل ترکهايي در تير بتني ايجاد مي شود که با زاويه حدود 45 درجه ،تار خنثي را قطع مي کنند و در نهايت ممکن است موجب بريده شدن قطعه بتني شود.در شکل 9چگونگي برش ،ناشي از نيروي برشي زياد را ملاحضه مي کنيد.در مواقعي که بتن نتواند از به وجود آمدن اين برش جلوگيري کند ،بايد از ميلگردهايي با فرم مناسب براي مقابله با برش استفاده شود.

براي مقابله بابرش احتمالي ،دو فرم ميلگرد مناسب است:

الف) ميلگرد مقاوم ،عمود بر خط برش احتمالي در نظر گرفته مي شود .اين مقاومت ،به وسيله اتکاي تکي يا مرکب تامين مي شود.

ب)ميلگرد مقاوم ،به صورت قائم در تير بتني قرار مي گيرد.

اين عنصر مقاوم ((خاموت)) ناميده مي شود.

خاموت :

خاموتها ميلگردهاي شکل گرفته اي هستند که در تير به صورت قام قرار مي گيرند.معمولا" خاموتها را شکل مقطع تير مي سازند و ضمن اينکه در مقابل نيروهاي برشي وارد آمده مقاومت مي کنند،ميلگردهاي فشاري و کششي را در جاي خود نگه مي دارند.براساس آيين نامه هاي بتن آرمه ،حد اقل قطر و فاصله خاموتها مشخص مي شود،اما براي مقاومت در مقابل نيروهاي برشي ،تعداد و قطر ميلگردها بايد دقيقا"محاسبه شوند.با توجه به اينکه در تير بتني ،حداکثر نيروي برشي ،در نزديکي تکيه گاهها ايجادمي شود ،قطر خاموتها را بيشتر و فاصله آنها را کمتر از نواحي ديگر در نظر مي گيرند.در قسمتهاي دورتر تکيه گاهها ،حداقل آيين نامه اي را به کار مي برند

انواع ميلگردهاي مورد مصرف در بتن :

ميلگردها با توجه به نوع آلياژ وشکل ظاهري،انواع مختلفي دارند که در ايران براي مصرف در بتن ،از 3نوع آن در قطرهاي مختلف استفاده مي کنند.

1 -ميلگردهاي نرمه با مقطع دايره و سطح کاملا" صاف که صطلاحا"به آن ،(ميلگرد ساده) مي گويند.

2 -ميلگردهاي آجدار و آجدار تابيده(TOR)با دو آلياژسخت و نيمه سخت موجود است.

3 -براي بتنهاي پيش تنيده و پس تنيده ،از کابلهاي فولادي (سيم بکسل) با تنشهاي بسيار بالا استفاده مي کنند.

تميز کردن ميلگردها

چون چسبندگي مناسب بين فولاد وبتن از عوامل ﻣﺆثر در مقاومت بتن مسلح است ، بايد ميلگردهايي که در بتن مسلح به کار مي روند ، تميز و عاري از گل ، روغن ، زنگ زدگي ، پوسته ، خو ردگي يا ساير پوششهاي غير فلزي باشند.

براي تميز کردن زنگ از سطح ميلگرد از برس سيمي ، سندبلاست استفاده کرد.

پوشش بتن روي ميلگردهاي فولادي

چون ميلگردهاي فولادي به عوامل خورنده جوي (رطوبت و رطوبتهاي اسيدي)بسيار حساس هستند ؛بنابراين ،بايد با پوشش کافي بتن روي آنها ،از زنگ زدگي آنها جلوگيري کرد؛همچنين چون فولاد در برابر آتش سوزي ، از مقاومت خوبي برخوردار نيست ، در زمان آتش سوزي، پوشش بتن ، محافظ مناسبي براي فولاد است.پوشش بتن روي ميلگردها برابر است با فاصله بين رويه ميلگردها تا نزديکترين سطح آزاد بتن. ضخامت پوشش بتني محافظ ميلگردها، متناسب با نوع وضعيت محيط ،کيفيت بتن و نوع قطعه مورد نظر ، بوسيله طراح ساختمان تعيين و در نقشه هاي اجرايي مشخص مي شود.

 

فاصله نگهدارها

پروژه دبستان پنج كلاسه فسا كه اينجانب در آن مشغول بوده ام در زميني حدود 2250 متر مربع ساخته شد كه با نظر مهندسين اين ابعاد براي محوطه قابل تغيير بود..كل زير بناي پروژه درحدود 787.57 متر مربع مي باشد.فونداسيون اين سازه به صورت نواري و اسكلت ساختمان قاب بتني و سقف آن به صورت تيرچه بلوك است.كه اين پروژه در تاريخ فروردين 86 اغاز به كار كرده و در پيش بيني انجام شده در اسفندماه 86 نيز پايان مي يابد

لازم به ذكر است كه طراحي اين سازه بر عهده مهندس جوادي و نظارت آن به عهده دستگاه زير انجام ميشود:

مهندس كجباف والا : ناظر عاليه

مهندس وحيدزاده : ناظر مقيم

مهندس طهماسبي : ناظر تاسيسات

كارشناس سازه : منصور جوهري پور

كنترول نهايي: محمد رضا اژدران

كارفرما : اداره نوسازي ، توسعه ، و تجهيز مدارس استان خوزستان

 

 

 

 

 

 

در آخر اين مجموعه را تقديم مي كنم به تمام اساتيد مسيحادم كه دم پاكشان همواره افسون واحيا دانشجويان و فرهيختگان بوده جناب آقاي مهندس باز افكن و نيز تمام كساني كه به نوعي در گرد آوري اين مجموعه من را ياري نموده اند .

 

با تشكر باقری

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اينجانب گزارش كاراموزي خود را در 4 مرحله باموضوع اجراي سازه اي ساختمان بتن آرمه اراثه داده ام:

1 .آشنايي كلي با مکان كار اموزي :كه در آن به مكان كار اموزي و شرح مختصري از سازمان پرداخته ام كه در مقدمه آورده شده.

2 .كلياتي از ساختمان و اجراي آن

3 .شرح كاملي از آنچه در اين پروژه اجرا شده

و در آخر ضميمه كه اختصاص به عكس هايي دارد كه در مدت كار آموزي گرفته شده است.

4 .پیشنهادات و انتقادات

 

 

ارزيابي بخش هاي مرتبط با رشته علمي كارآموز :

كليات ساختمان :

بدرستي قدمت استفاده بشر از سرپناه ويا به طور کلي به مفهوم امروزي قدمت استفاده بشر از مسکن معلوم نيست ولي تقريباً آن را مي توان همزمان با پيدايش بشريت دانست،زيرا چنين گمان مي رود که بشر از همان ابتدا براي مصون ماندن از برف و باران و سرما و گرما و حمله حيوانات و همچنين حمله ساير اقوام به غار ها پناه برده و اين غارها را مي توان اولين محل سکونت براي بشر دانست و از آن زمان تاکنون انسانها هميشه به فکر آن بوده اند که مسکني راحتتر و بهتر براي خود تهيه نمايند .

در قرون اخير که رشد جمعيت در دنيا و به طور چمشگيري رو به ازدياد نهاد و بشر از لحاظ علمي و فني مشکلات بسياري را حل نمود در ساختن مسکن نيز مانند ساير امور تحولات عمده اي به وجود آورد و ديگر ساختن خانه هاي تک واحدي جوابگوي احتياجات جوامع بشري نبوده و به همين علت سيستم خانه سازي به کلي دگرگون شده و استفاده از مصالح مقاوم نيز مانند فولاد و سيمان در ساختمان رايج گرديد و در اثر دسترسي به اين مصالح و امکانات ديگر ، گسترش شهرها از افقي به عمودي تبديل شد و امر آپارتمان سازي در ساختمانهاي چند طبقه متداول گرديد.

انواع ساختمان از لحاظ مصالح مصرفي :

1 - ساختمانهاي بتني:

ساختمان بتني ساختماني است که بر روي اسکلت اصلي آن از بتن آرمه (سيمان،شن،ماسه و فولاد به صورت ميلگرد ساده و يا آجدار )استفاده شده باشد.

2 - ساختمانهاي فلزي:

در اين نوع ساختمانها براي ساختن ستونها و پلها از پروفيلهاي فولادي استفاده مي شود.

3 - ساختمانهاي آجري:

براي ساختمانهاي کوچک که از چهار طبقه تجاوز نمي نمايند مي توان از اين نوع ساختمان استفاده نمود.

4 - ساختمانهاي خشتي و گلي:

اين نوع ساختمانها در شهرها به علت گراني زمين کمتر ساخته مي شود و بيشتر در روستاههاي دور که دسترسي مصالح ساختماني مشکل تر است مورد استفاده قرار مي گيرد.

انواع ساختمان از لحاظ کاربرد

ساختمانها از لحاظ کاربرد به انواع ساختمانهاي مسکوني،اداري،بيمارستانها،انبارها،مدارس و مکانهاي عمومي مانند باشگاهها و ورزشگاهها و غيره تقسيم مي شود.

مراحل عمومی اجرای ساختمان :

بازديد زمين و ريشه کني

قبل از شروع هر نوع عمليات ساختماني بايد زمين محل ساختمان بازديد شده و وضعيت و فاصله آن نسبت به خيابانها و جاده هاي اطراف مورد بازرسي قرار گرفت و همچنين پستي و بلندي زمين با توجه به نقشه ساختمان مورد بازديد قرار گيرد.

 

 

پياده کردن نقشه :

براي پياده کردن نقشه ساختمانهاي مهم معمولاً از دوربينهاي نقشه برداري استفاده مي شود ولي براي پياده کردن نقشه ساختمانهاي معمولي و کوچک از متر و ريسمان بنايي که به آن ريسمانکار هم مي گويند استفاده مي گردد.براي پياده کردن نقشه با متر و ريسمان کار ابتدا بايد محل کلي ساختمان را روي زمين مشخص نمود و بعد با کشيدن ريسمان در يکي از امتدادهاي تعيين شده و ريختن گچ يکي از خطوط اصلي ساختمان تعيين شود. بعد خط ديگر ساختمان را که معمولاً عمود بر خط اول مي باشد با استفاده از خاصيت قضيه فيثاغورث رسم مي کنيم.معمولاًدر اصطلاح بنايي استفاده از اين روش را 5و4و3 مي گويند.زيرا در اين طريق معمولاً اضلاع مثلث 3متر و4متر و وتر مثلث 5 متر است و براي مکانهاي کوچکتر يا بزرگتر مي توان از مضربهاي اين اعداد استفاده نمود. كه با توجه به همين قضيه فيثاقورث نقشه دبستان توسط معمار بر روي زمين پياده گرديد . براي پياده كردن بعد از اينكه خط تراز مبنا توسط مهندسين مشخص گرديد رپريا يك نقطه مبنا كه در زير اشاره شده است به ارتفاع خاص يا نشانه گذاري خاص بر روي زمين و يا محوطه اطراف براي بهتر و سريعتر پياده كردن نقشه اجرا شد . و سپس ايجاد پلان بر روي زمين با گچ ريخته شد. (شكل شماره 1)

 

 

رپر :

با توجه به اينکه هر نقطه از ساختمان نسبت به سطح زمين داراي ارتفاع معيني مي باشد که بايد در طول مدت اجرا در هر زمان قابل کنترل باشد .براي جلوگيري از اشتباه قطعه بتني با ابعاد دلخواه (مثلا"40*40 با ارتفاع 20سانتي متر )دز نقطه اي دورتر از محل ساختمان مي سازند به طوري که در موقع گودبرداري و يا پي کني به آن آسيب نرسد و در طول مدت ساختمان تمام ارتفاعات را با آن مي سنجند به اين قطعه بتني اصطلاحا" رپر مي گويند.در بعضي از ساخنمانهاي کوچکتر روي اولين قسمتي که ساخته مي شود(مانند اولين ستون)علامتي مي گذارند و بقيه ارتفاعات را نسبت به آن مي سنجند.

گود برداري

بعد از پياده کردن نقشه و کنترل آن در صورت لزوم اقدام به گودبرداري مي نمايند .گودبرداري براي آن قسمت از ساختمان انجام مي شود که در طبقات پايين تر از کف طبيعي زمين ساخته مي شود مانند موتور خانه و انبارها و پارکينگها و غيره. كه پروژه دبستان ايزد به خاطر اينكه پلان آن فاقد فضاي هاي اين چنين بود نيازي به گود برداري نداشت .

روشهاي پايداري گود برداريها

عمليات حفاري و گود برداري در مجاورت ساختمانهاي موجود در صورت عدم رعايت نکات ايمني و فني باعث ايجاد صدمات غير قابل جبران مي شود.مسئوليت اين آسيب به عهده عوامل اجرايي سازه مي باشد بنابراين در هنگام احداث سازه ها به اولين مساله اي که برخورد خواهيد کرد مساله گودبرداري براي ساختن سازه مي باشد به همين لحاظ دانستن نکاتي در رابطه با ايمني ساختمانهاي مجاور در هنگام گودبرداري لازم و ضروري مي باشد.پايداري جداره هاي خاکبرداري شده به کمک سازه هاي نگهبان موقت انجام مي شود.براي انجام اين کار روشهاي مختلف موجود مي باشد اما متداولترين روش، روش خرپا مي باشد.

روش خرپا :

در اين روش مهاربندي جداره هاي گود توسط خرپاهاي فلزي انجام مي گيرد اين کار در فواصل مختلف و مناسب انجام مي گيرد. به خاطر استفاده زياد از اين روش ،در زير عمليات اجرايي آن به صورت گام به گام توضيح داده خواهد شد.

1-اگر در مجاورت زمين مورد نظر ما سازه اي وجود نداشته باشد مي توانيم بدون نگراني تا عمق 5/1-0/2 متر گودبرداري سرتاسري نموده و سپس مراحل بعدي را اجرا نماييم.

اما اگر در اطراف محل گودبرداري سازه اي چند طبقه و بخصوص در مرز گودبرداري وجود داشته باشد به خاطر رعايت حاشيه ايمني گودبرداري انجام نمي شود.

2 - قبل از گودبرداري در اين مرحله در پيرامون پلان گودبرداري چاههايي به قطر 80-100 سانتي متر به فواصل 3-5 متر روي پلان پياده مي شود.به طوري که مطمئن شويم محل اين چاهکها با ستونها در هنگام اجرا تداخل نداشته باشد.سپس اين چاهکها به عمق H+h حفاري مي شود.که در آن Hعمق گودبرداري تا زير بتن مگر و h عمق لازم براي اجراي شمع بتني درجا زير عضو قائم خرپا مي باشد.توصيه مي شود که به خاطر مسائل ايمني اولا" حفر چاهکها به صورت يک در ميان انجام شود و ثانيا" در صورت وجود عمق زياد حتما" براي ديواره هاي چاهک دوز گزاري شود تا از ريزش ديواره چاه جلوگيري شود.

پي کني :

دلايل اصلي پي کني:

1-دسترسي به زمين بکر

2-براي محافظت از پايه ساختمان

 

ابعاد پي

عرض و طول و عمق پي ها کاملاً بستگي به وزن ساختمان و قدرت تحمل خاک محل ساختمان دارد.

 

انواع پي ها :

1-پي نقطه اي :

2-پي نواري :

3-پي عمومي :

كه براي حفر پي پروژه با توجه به حجم عمليات پي كني وهمچنين عمق آن اقدام به پي كني با استفاده از دستگاه مكانيكي شد (عكس4.3.2) ، چون اطراف زمين به خاطر وجود آبهاي سطحي در چند صد متري و يا اينكه سطح آب زير زميني منطقه احتمالاً بالا بود آب در كانال حفر شده ظاهر گرديد و بعد از چند روز در زمين فرو رفت وجالب تر اينكه وقتي پي كني كاملاً آماده و توسط كارگران براي سنگ كاري محيا شد بارندگي باعث پر شدن پي هاي حفر شده گرديد كه خود مشكلات زيادي به همراه داشت وتخليه آب موجود ونيز آماده كردن آن وقت زيادي صرف شد (عكس6.5).

شفته ريزي و سنگ كاري :

مرحله بعدي ساخت دبستان ايزد اجراي شفته ريزي و سنگ كاري بود كه مهندسين و ناظرانخاك محل مناسب مشخص داده نشدو نا چارا ملات شفته از كوپال استفده شد كه مناسب شن دار (كوپال) استفاده گرديد.عكسهايي (9.8.7)

ارتفاع ملات شفته آهك در داخل پي هاي حفر شده معمولا مي بايست cm20 طبق قرارداد باشد كه به خاطر خاكبرداري زياد و دستگاه مكانيكي در قسمتي از پي حدود cm 50 شفته ريزي نيز به چشم مي خورد چون ملات شفته در داخل پي درست و مخلوط مي شود امكان اينكه آهكها كاملا شكفته نشود وجود داشت.

بعد از اتمام مرحله ي شفته ريزي اقدام به سنگ كاري بر روي ملات شفته آهك در داخل پي شد . سنگ آن منطقه مناسب نبود و از 150 كيلومتري محل احداث سنگ بارگيري و سپس براي اجرا تخليه گرديدكه خود مشكلات زيادي از جمله وقفه و عدم پيشرفت سريع كار را به همراه داشت .عكس (10)

سنگ كاري بر روي ملات شفته با استفاده از ملات سيمان انجام گرفت كه حدودا به ارتفاع 70-60 سانتيمتر سنگ كاري در داخل پي اجرا گرديد. عكس (11)

سپس بعد از رسيدن به ارتفاع مورد نظر يك لايه ي بتن يا نظافت بر روي سنگ كاري صورت گرفت . عكس (12)

و بدين وسيله ترتيب سطح مقاوم و مناسب براي اجراي پس براي ساختمانصورت گرفت.

بتن مگر روي سنگ كاري :

بتن مگريا همان بتن نظافت معمولا براي اينكه سطح كار را تميز و يا اينكه تراز نمائيم از بتن مگر يا بتن لاغر به ضخامت cm10استفاده مي شود. عكس(14.13)

روي تمام قسمت سنگ كاري كه قبلا انجام داده ايم را بتن مگر كار مي كنيم تا بتوان سطح مناسبي را براي بتن ريزي شناژها و همچنين براي كف قالبهابدست آورد

قالب ها :

براي احداث يک سازه بتن آرمه بايد بتن خميري در قالبهايي ريخته شود تا پس از پر کردن تمام حجم قالبها و سفت شدن ،به شکل لازم در آيد.از مهمترين گامها در احداث سازه هاي بتني ، انجام قالب بندي است.

پس از استقرار قالبها در محل مربوطه بايد از آنهاکاملا"بازديد نموده ودرزهايي که احتمالا" باعث بيرون زدن شيره بتن خواهد شد گرفته شود.

پايداري از مهمترين خصوصياتي است که بايد در قالب بندي رعايت شود.

راههاي جلو گيري از چسبيدن قالب به بتن:

1-استعمال مايعي که جدار قالب را روغني کند.

2-استعمال رزين يا روغن جلا.

3-استعمال مواد تاخير کننده بر روي جدار براي جلو گيري از هيدراتاسيون لايه نازکي از بتن مجاور قالب.

4-استفاده از پوششهايي سخت و کاملا" صاف از قبيل قالبهاي فايبر گلاس و يا پلاستيکي.

انواع مصالح قالب :

1-قالب آجري:

اين نوع قالب براي شالوده ها و ديوارهاي حائل مجاور خاک مورد استفاده قرار مي گيرد براي اجرا بسته به ارتفاع بتن در قالب و نيز نيروهاي وارده ،يک ديوار 11 يا 22 سانتي متري احداث مي شود.

2-قالب چوبي:

اين مصالح براي تمام کارهاي قالب بندي از درست کردن قاب قالب تا جدار آن و پايه هاي اطمينان مورد استفاده قرار مي گيرد.

3-قالب فولادي:

در مواردي که حجم کار زياد و تنوع سطوح و ابعاد کم باشد ،استفاده از قالبهاي فولادي کاملا" به صرفه خواهد بود.

4-قالب آلومنيومي:

آلومنيوم به دليل سبکي و سهولت حمل روز به روز کاربرد بيشتري در ساخت قالب به دست مي آورد .

5-قالب فايبر گلاس:

براي استفاده از اين قالبها بايد هزينه اوليه نسبتا" زيادي را براي درست کردن قالب فولادي لازم متقبل شد ولي هزينه خود مصالح فايبر گلاس که شکل قالب را به خود مي گيرند نسبتا" کم بوده که در صورت ساخت تعداد زيادي صفحه فايبر گلاس سرشکن مي گردد.

همانطوركه گفته شد قالبهاي مختلف براي بتن ريزي وجود داردكه پروژه مذكور براي بتن ريزي كف از قالب آجري استفاده شد. معمولا قالب آجري به ضخامت cm 10 و به ارتفاع حدود cm 60 اجرا گرديد.

قالبهاي آجري در موقع بتن ريزي به خاطر اينكه شيده ي بتن را مي مكد يا اينكه از بتن بندهاي آن ممكن است شيده ي بتن خارج شود معمولا از نايلوناستفاده كرد و سپس بتن ريزي مي نمائيد. عكس(16.15) كه قالب آجري در حال اجرا را نشان مي دهد .

يكي از عوامل مهم مهار كردن قالب در هنگام بتن ريزي مي باشد كه در اين پروژه به همين خاطر در پشت قالبها را با استفاده از خاك محل كه قبلا كنده بود در پشت آنها ريخته و تا بتوان بدنه قالبها را در مقابل فشاري كه هنگام ريختن بتن به آنها وارد مي شود محافظت نمود و مانع از فروريختن و يا حركت كردن جانبي آن گردد. عكس (17) نمونه اي از همچنين مهار بندي را نشان مي دهد.

عكس شماره ي 18تقريبا نماي كلي را از قالب آجري را نشان مي دهد

آرماتوربندی (تصوير 19)

هدف از به کار بردن فولاد درقطعات بتني :

بتن جسمي شکننده است که در مقابل نيروهاي فشاري،مقاومتي در خور پسند دارد، اما مقاومت آن در مقابل نيروهاي کششي ناچيز است وبه همين دليل ، در محاسبات بتن آرمه ،اين مقاومت در نظر گرفته نمي شود.مقاومت بتن درمقابل نيروهاي برشي،تقريبا"مقاومت فشاري آن در نظر گرفته مي شود.با توجه به اينکه قطعات بتني ،توما"تحت تاثيرانواع نيروهاي فشاري،برشي و کششي قرار مي گيرند،لازم است قطعات بتني،براي مقاومت کافي در مقابل اين نيروها ،با عناصر مناسبي مسلح گردند.با در نظر گرفتن مشخصات فيزيکي مواد مختلف ،فولاد با داشتن ضريب انبساط طولي 000012/0-که تقريبا"با ضريب انبساط طولي بتن (00001/0الي000015/0)برابر است ؛همچنين مناسب بودن ضريب ارتجاعي بتن و محاسن ديگر از قبيل فراواني،شکل پذيري و غيره،مناسبترين عنصر براي اين منظور است.فولاد بيشتر به صورت انواع ميلگرد همراه با بتن ،بتن آرمه (بتن مسلح)را تشکيل مي دهد.

2-6-10-2 موارد استفاده از ميلگردها درتير بتني

الف)تحمل نيروهاي کششي:يک تير تخت بتني يک دهانه را قبل از بارگذاري مشاهده مي کنيد. در وسط اين تير محوري است که به آن ((تار مياني ))يا تار خنثي مي گويند. پس از بارگذاري تار خنثي نه فشرده مي شود و نه کشيده ، اما لايه هاي بتن بالاي تار خنثي فشرده مي شوند.اين لايه ها هرچه از تار خنثي دورتر باشند، فشرده تر و لايه هاي زير تار خنثي کشيده مي شوند. هر قدر اين لايه ها از تار خنثي دورتر باشند، بيشتر کشيده مي شوند، بدين ترتيب، مشخص مي شود که در تير ساده يک دهانه، پس از بارگذاري ، حداکثر کشش در ناحيه وسط تير در زير تار خنثي و در پايين ترين لايه تير به وجود مي آيد؛ بنابرين، لازم است در سطح زيرين بتن، ميلگردهايي براي تحمل نيروهاي کششي قرار گيرند.

سطح مقطع اين ميلگردها با توجه به مقدار نيروي کششي وارد بر هر ناحيه محاسبه مي شود و به همين دليل ،ممکن است ميلگردهاي کششي وسط دهانه ،از ميلگردهاي کششي در نزديک تکيه گاهها که نيروي کششي کمتري وجود دارد،بيشتر باشد.

ب)تحمل نيروهاي فشاري:

با توجه به مقاومت خوب بتن در مقابل فشار ،اکثراًکليه نيروهاي فشاري ،به وسيله بتن تحمل مي شود.در تير يک دهانه در بالاي ناحيه بالاي تار خنثي ،حداقل ميلگردهاي فشاري بر اساس استاندارد مربوط بدون محاسبه قرار داده مي شود.

بعضي اوقات ممکن است سطح بتن بتنهايي قادر به تحمل نيروهاي فشاري نباشد يا اينکه بنا به ضرورت لازم باشد ابعاد بتن کوچک انتخاب شود ؛در اين صورت، قسمتي از نيروهاي فشاري ،به وسيله ميلگردهاي فشاري تحمل مي شود.اين ميلگردها در ناحيه فشاري (نزديک سطح آزاد بتن)قرار مي گيرند و سطح مقطع آنها در مقاطع مختلف تير،بر اساس محاسبه تعيين مي شود.

بايد توجه داشت که در تير يک دهانه ساده ،ناحيه کشش و فشار،به گونه اي است که ذکر آن رفت ،اما شکل خم شدن تيرها با شرايط ديگر،ممکن است تغيير کند.

بر اثر بار وارده از بالا ،تير در قسمت پايين وسط دهانه کشيده ودر قسمت بالا فشرده مي شود ،اما بر روي تکيه گاه به عکس ،تير در قسمت فوقاني کشيده و در قسمت تحتاني فشرده مي شود.

با عنايت به مطالب مذکور ،گاهي نياز است که در مقاطع مختلف قطعات بتني ،مقدار ميلگردها تغيير کند (متناسب با نيروي کششي وارد بر هر مقطع تير).اين تغييرات گاهي با کم و زياد کردن ميلگردها ي راستا (سيتکا)و در مواردي ،با تغيير محل يک ميلگرد از پايين به بالا يا از بالا به پايين ،تامين مي شود.

به ميلگردهايي که بنا به نياز خميده مي شوند و تغيير مسير مي دهند ،(اتکا)گفته مي شود.

ج)تحمل نيروهاي برشي:

اگر نيروي برشي واردبر سطح قطعه بتني بيشتر از مقاومت برشي بتن باشد ،مطابق شکل ترکهايي در تير بتني ايجاد مي شود که با زاويه حدود 45 درجه ،تار خنثي را قطع مي کنند و در نهايت ممکن است موجب بريده شدن قطعه بتني شود.در شکل 9چگونگي برش ،ناشي از نيروي برشي زياد را ملاحضه مي کنيد.در مواقعي که بتن نتواند از به وجود آمدن اين برش جلوگيري کند ،بايد از ميلگردهايي با فرم مناسب براي مقابله با برش استفاده شود.

براي مقابله بابرش احتمالي ،دو فرم ميلگرد مناسب است:

الف) ميلگرد مقاوم ،عمود بر خط برش احتمالي در نظر گرفته مي شود .اين مقاومت ،به وسيله اتکاي تکي يا مرکب تامين مي شود.

ب)ميلگرد مقاوم ،به صورت قائم در تير بتني قرار مي گيرد.

اين عنصر مقاوم ((خاموت)) ناميده مي شود.

خاموت :

خاموتها ميلگردهاي شکل گرفته اي هستند که در تير به صورت قام قرار مي گيرند.معمولا" خاموتها را شکل مقطع تير مي سازند و ضمن اينکه در مقابل نيروهاي برشي وارد آمده مقاومت مي کنند،ميلگردهاي فشاري و کششي را در جاي خود نگه مي دارند.براساس آيين نامه هاي بتن آرمه ،حد اقل قطر و فاصله خاموتها مشخص مي شود،اما براي مقاومت در مقابل نيروهاي برشي ،تعداد و قطر ميلگردها بايد دقيقا"محاسبه شوند.با توجه به اينکه در تير بتني ،حداکثر نيروي برشي ،در نزديکي تکيه گاهها ايجادمي شود ،قطر خاموتها را بيشتر و فاصله آنها را کمتر از نواحي ديگر در نظر مي گيرند.در قسمتهاي دورتر تکيه گاهها ،حداقل آيين نامه اي را به کار مي برند

انواع ميلگردهاي مورد مصرف در بتن :

ميلگردها با توجه به نوع آلياژ وشکل ظاهري،انواع مختلفي دارند که در ايران براي مصرف در بتن ،از 3نوع آن در قطرهاي مختلف استفاده مي کنند.

1 -ميلگردهاي نرمه با مقطع دايره و سطح کاملا" صاف که صطلاحا"به آن ،(ميلگرد ساده) مي گويند.

2 -ميلگردهاي آجدار و آجدار تابيده(TOR)با دو آلياژسخت و نيمه سخت موجود است.

3 -براي بتنهاي پيش تنيده و پس تنيده ،از کابلهاي فولادي (سيم بکسل) با تنشهاي بسيار بالا استفاده مي کنند.

تميز کردن ميلگردها

چون چسبندگي مناسب بين فولاد وبتن از عوامل ﻣﺆثر در مقاومت بتن مسلح است ، بايد ميلگردهايي که در بتن مسلح به کار مي روند ، تميز و عاري از گل ، روغن ، زنگ زدگي ، پوسته ، خو ردگي يا ساير پوششهاي غير فلزي باشند.

براي تميز کردن زنگ از سطح ميلگرد از برس سيمي ، سندبلاست استفاده کرد.

پوشش بتن روي ميلگردهاي فولادي

چون ميلگردهاي فولادي به عوامل خورنده جوي (رطوبت و رطوبتهاي اسيدي)بسيار حساس هستند ؛بنابراين ،بايد با پوشش کافي بتن روي آنها ،از زنگ زدگي آنها جلوگيري کرد؛همچنين چون فولاد در برابر آتش سوزي ، از مقاومت خوبي برخوردار نيست ، در زمان آتش سوزي، پوشش بتن ، محافظ مناسبي براي فولاد است.پوشش بتن روي ميلگردها برابر است با فاصله بين رويه ميلگردها تا نزديکترين سطح آزاد بتن. ضخامت پوشش بتني محافظ ميلگردها، متناسب با نوع وضعيت محيط ،کيفيت بتن و نوع قطعه مورد نظر ، بوسيله طراح ساختمان تعيين و در نقشه هاي اجرايي مشخص مي شود.

 

 

 

براي ايجاد پوشش يکنواخت بتن روي ميلگردها ،از قطعاتي به نام ((فاصله نگهدار)) (لقمه) استفاده مي کنند.اين قطعات ،قبل از بتن ريزي ،در فواصل متناسب به شبکه ميلگرد متصل مي شوند.در صورت عدم استفاده از فاصله نگهدار، ممکن است هنگام بتن ريزي ، به خصوص هنگام لرزاندن بتن ، ميلگردها تغيير مکان دهند و در نتيجه،پوشش بتن کم وزياد شود.گاهي اين تغيير مکان آنقدر زياد است که ميلگردها به صفحات قالب مي چسبند ودر نتيجه هيچگونه پوششي ايجاد نمي شود.فاصله نگهدارها را از جنس بتن ، مواد پلاستيکي ،فلزي و غيره به شکلهاي مختلف مي سازند.لقمه ها بايد از جنس و نوع پايا باشند تا موجب خوردگي ميلگرد و قلبه کن شدن پوشش بتن نشوند.بهتر است مخلوطي که در ساخت لقمه هاي بتني استفاده مي شود از نظر مقاومت ، پايايي ،تخلخل و ظاهر ،با بتن اصلي يکسان باشد.

عكس هاي شماره (23-20) جزئيات اجرا شده را نشان مي دهد

قلاب انتهاي ميلگردها و اندازه استاندارد آنها :

براي افزايش چسبندگي بين ميلگردها و بتن ، بايد در انتهاي ميلگردهاي فولادي قلاب ايجاد کرد . حداقل اندازه قلابهاي استاندارد در حالتهاي متفاوت اجرايي به اين شرح هستند:

الف)ميلگردهاي اصلي

1-خم 180درجه (خم نيم دايره)

2-خم 135 درجه(چنگک)

3-خم 90 درجه(گونيا)

 

 

ب)ميلگردهاي تقسيم و خاموتها:

1-براي ميلگردهايي به قطر 16 ميلي متر و کمتر،خم 90 درجه گونيا به اضافه طول مستقيم (حداقل 6برابر قطر ميلگرد) ،مشروط بر اينکه از 6 سانتي متر کمتر نباشد.

2-براي ميلگردهايي به قطر 16 ميلي متر و کمتر از 25 ميلي متر،خم 90 درجه گونيا به اضافه طول مستقيم (حداقل 12برابر قطر ميلگرد) در انتهاي آزاد ميلگرد.

3-خم 135 درجه (چنگک)به اضافه طول مستقيم (حداقل 6 برابر قطر ميلگرد)به شرطي که از 6 سانتي متر کمتر نباشد.

4-خم 180 درجه (خم نيم دايره)به اضافه طول مستقيم (حداقل 4برابر قطر ميلگرد)به شرطي که از 6 سانتي متر در انتهاي آزاد ميلگرد کمتر نباشد.

اندازه قطر قلابهاي انتهايي:

به منظور جلوگيري از کششهاي نامطلوب در ميلگردها در هنگام خم کردن و همچنين پرهيز از ايجاد تنشهاي زياد در بتن (محل در گيري قلاب با بتن)،بايد شعاع قوس، از حد معيني کمتر نباشد.

فاصله ميلگردها از يکديگر در قطعات بتني :

در يک قطعه بتني ، بايد فاصله ميلگردها از هم به اندازه اي باشد که مصالح تشکيل دهنده بتن بتواند از بين آنها عبور کرده در نتيجه ،بتن (کرمو)نشود.

 

 

 

بستن ميلگردها به يکديگر(گره زدن) :

ميلگردهاي فولادي بايد قبل از بتن ريزي ، در محلهاي پيش بيني شده و بر اساس طرح و محاسبه ،به يکديگر بسته و يکپارچه شوند تا از جابه جا شدن آنها ، طي عمليات بتن ريزي تا خودگيري بتن ،جلو گيري شود.

براي بستن دو ميلگرد به يکديگر ، بيشتر از مفتول فلزي نرم با قطر 5/1تا2 ميلي متر استفاده مي کنند که اصطلاحاٌ به اين عمل گره زدن مي گويند همچنين مي توان با استفاده از وسايل جوشکاري پنو ماتيک ،ميلگردها را به يکديگر متصل کرد.

عكس شماره 24

انواع گره هاي متداول براي بستن دو ميلگرد به يکديگر :

1-گره ساده(لغزان)

2-گره صليبي

3-گره پشت گردني

4-گره اصطکاکي

طول چسبندگي ميلگرد و بتن(مهاري) :

چسبندگي ميلگرد وبتن،از طريق سطح تماس بين آنها ايجاد مي شود.براي استفاده کامل از حداکثر مقاومت ميلگردهاي داخل بتن ،در مقابل نيروهاي وارد شده ، لازم است سطح تماس با توجه به مقدار مقاومت چسبندگي بتن و فولاد در واحد سطح ،به اندازه اي باشد تا بتواند حد اکثر نيروهاي وارده را تا حد مقاومت مجاز ،به ميلگرد وارد کند.

عكس شماره 25

وصله ميلگردها :

ميلگردهاي مصرفي در بتن ، به علت محدوديت طولي ،گاهي لازم است به يکديگر وصله شوند و در اکثر مواقع لازم است که نيرو از يک ميلگرد به ميلگرد ديگر منتقل شود.براي اين کار ،از اتصالات پوششي ،جوشي يا مکانيکي استفاده مي کنند.براي اتصال ميلگردها به يکديگر لازم است اين نکات مورد توجه قرار گيرد.

1-محلهاي اتصال ميلگردها حتي المقدور پراکنده باشند.

2-در صورت امکان ،وصله ها دور از نقاط کشش حداکثر واقع شوند.

3-ميلگردهاي ساده،در محل اتصال ،قلاب انتهايي داشته باشند.

انواع اتصالات ميلگرد

الف)اتصال پوششي

ب)اتصال جوشي

ج)اتصال مکانيکي

ميز ميلگرد خم کني

با توجه به سنگيني نسبي کار ميلگرد خم کني وفشارهاي نسبتا" زيادي که در هنگام خم کردن ميلگرد بر دستها و کمرو بعضا" کليه اعضاي بدن عامل وارد مي شود، بهتر است براي کاهش اين فشارها ، از ميز ميلگرد خم کني استفاده شود.

صفحه خم کن ميلگرد

صفحه خم کن ميلگرد عبارت است از صفحه فولادي مربع يا مستطيلي که بر روي آن تعدادي خار فولادي تعبيه شده است که بوسيله آن از حرکت ميلگرد در بعضي جهات جلوگيري مي شود.صفحه خم کن ميلگرد را از طريق پيچهايي بر روي ميز ،ثابت کرده با استفاده از آچار F ،ميلگردها را به شکلهاي مورد نظر خم مي کنند.

پتک :

در کارگاههاي کوچک فاقد دستگاه کشش برقي ميلگرد صاف کن، ممکن است براي صاف کردن ميلگردها ،از پتک و سندان استفاده شود.براي صاف کردن ميلگردها ، بايد حتما"توجه شود که وزن پتک انتخابي با توجه به قطر ميلگرد سنگين نباشد.

برش ميلگرد :

ميلگردها را براي اعضا بتن مسلح ،معمولا"از شاخه هاي 12 متري يا کلاف ميلگرد ،در طولهاي لازم، برش مي دهند.بريدن ميلگرد به دو صورت سر و گرم انجام مي شود که برش سرد از مزاياي بيشتري برخوردار است و توصيه مي شود حتي المقدور برشهاي ميلگردهاي فولادي به صورت سرد با استفاده از وسايل مکانيکي انجام شوند.

عكس شماره 26

 

 

وسايل برش ميلگرد:

1-قيچيهاي دستي

2-قيچيهاي ميلگرد بر دستي که بر روي پايه قرار دارند

3-قيچي پروفيل بر دستي

4-ماشين برقي برش ميلگرد

 

آچار خم کن ميلگرد) آچارF)

ساده ترين وسيله دستي براي خم کردن مناسب ميلگردهاي نازک ، وسيله اي است به شکل F كه اصطلاحا" به آن آچار F مي گويند.

دستگاه ميلگرد خم کن برقي

ماشينهاي ميلگرد خم کن برقي مي توانند ميلگردهاي نازک و قطور را به شکلهاي مورد نظر به طور سريع ، آسان و با دقت زياد خم کنند.

 

ياد آور مي شوم كه قبل از اينكه آرماتور گذاري داخل قالب انجام شود لايه تمام ملات اضافه يا (پاكار) قالب كه در درون آن ريخته شده را كاملا تميز كرده و سپس هر گونه اجسام يا شي اضافي كه داخل قالب باشد بايد برداشته بعد آرماتور گذاري در درون قالب انجام گيرد. شكل(28)

به هيچ وجه نبايد آرماتور را از بالا به سمت داخل قالب پرتاب كرد چون علاوه بر اينكه اتصال آرماتورهاسست مي شود شايد كه به بدنه قالب آسيب وارد نمايد و باعث تخريب با صدمه اي شود كه مشمول زحمات زيادي براي درست كردن شود.

مانند عكس(27) قرار دادن كلي ميلگرد در داخل قالب

(ايمني در آرماتور بندي) :

مطالعات انجام شده نشان مي دهد که به هنگام آرماتور بندي،فشار وارد بر دستها و کمر نسبتاً زياد بوده و گاه بر کل بدن فشار بسيار زيادي وارد مي گردد.

براي کاستن از صدمات ناشي از حوادث و خطرات و بروز حوادث ،رعايت موارد زير مفيد خواهند بود.

هنگام قرار دادن يک شبکه سخت شده ميلگرد با استفاده از کابل و جرثقيل بر روي قالب،بايد لقمه ها به صورتي قرار گيرند که باز کردن و برداشتن کابل بسته شده به دور شبکه به سهولت ميسر باشد.

قرار دادن تمام ميلگردهاي آرماتور در يک نقطه بر روي سکوي کار ممکن است باعث شکستن سکو گردد.

به هنگام راه رفتن بر روي قالبهاي آغشته به روغن ،نبايد از کفشهايي با کف لغزنده استفاده شود.

در صورتي که تردد کارگران از روي شبکه بسته شده ميلگردها ضروري باشد بايد با قرار دادن تعدادي تخته يا صفحه فولادي شطرنجي روي ميلگردها ،گذرگاهي به وجود آيد تا احتمال لغزيدن و سقوط کارگران کاهش يابد.

استفاده از ميز آرماتور بندي و خم نشدن کارگر آرماتور بند روي زمين ،باعث کاهش فشارهاي وارد بر کمر مي شود.

بتن ريزي :

پيمانه کردن و اختلاط :

براي پيمانه کردن مصالح مي توان از وسايل مختلف از قپانهاي دستي تا توزين کننده هاي الکترونيکي بهره گيري نمود .

در صورتي که حجم بتن لازم کم باشد ، مي توان از بتونير هاي كوچک مکانيکي با ظرفيت حدود 200 ليتر استفاده نمود.در اين گونه موارد معمولا"نسبت اختلاط حجمي مي باشد.مصالح در يک محل جمع آوري شده و همان جا با هم در مخلوط کن ريخته مي شود .

براي حجم هاي متوسط بتن از بتونير هاي 500تا 1000ليتري استفاده مي شود.برداشت از دپو صورت گرفته و عمل اختلاط انجام مي شود.

بتن ريزي در حجمهاي زياد به مخلوط کن هاي بزرگ با ظرفيت حتي تا 10000 ليتر نياز دارد.نسبت اختلاط در اين گونه موارد به علت نياز به دقت زياد ،معمولا" وزني بوده و توزين با دستگاههاي خودکار ونيمه خودکار انجام مي شود.پس از انجام توزين ،مصالح درون جام بتونير ريخته مي شوند .اين عمل توسط دراگ لاين يا لودر يا تسمه نقاله انجام مي گيرد.

 

زمان اختلاط مناسب براي دستيابي به يکنواختي لازم

ظرفيت مخلوط کن(متر مکعب)

8/0

5/1

3/2

1/3

8/3

6/4

6/7

زمان اختلاط به توصيه ACI(دقيقه)

5/1

5/1

0/2

5/2

75/2

0/3

-

زمان اختلاط به توصيه USBR (دقيقه)

0/1

25/1

5/1

75/1

0/2

25/2

25/3

انواع مخلوط کن ها

الف)مخلوط کنهايي با جام دوار

اين مخلوط کنها داراي جامي هستند که حول محوري افقي يا مايل با زاويه کم با افق دوران مي کند.

ب)مخلوط کنهايي با جام ثابت:

اين مخلوط کنها داراي يک محور چرخان افقي يا قائم (گاه چند محور قائم )مي باشند.

پ)کاميونهاي مخلوط کن:

اين مخلوط کنها داراي يک جام دوار حول محور افقي يا مايل چرخش که بر روي کاميون نسب شده است مي باشند و براي مخلوط کردن و حمل بتن به کار مي روند.

 

حمل بتن

بتن بايد به گونه اي حمل شود که جدا شدن اجزاء ، کاهش اجزاء و کاهش اسلامپ آن حداقل باشد.بتن با اسلامپ کم و داراي حباب هاي هوا به دليل قوام خميري آن قابليت حمل بهتري دارد .جدا شدن دانه هاي درشت گاه نامناسب نخواهد بود ،به شرط آنکه سنگدانه ها مجددا" با مصالح ريز مخلوط شوند و يا بتن مذکور به عنوان لايه فوقاني روي بتن قبلي ريخته شود، زيرا در اين گونه موارد لرزاننده ها باعث متراکم شدن مصالح مي گردند. ريختن بتن حمل شده در شوت يا از ارتفاع کم باعث کاهش امکان جداشدگي دانه ها مي شود.

وسايل حمل بتن

وسيله بکار گرفته شده براي حمل بتن تابع مسافت حمل ،امتداد حمل ،حجم بتن، شرايط محل بتن ريزي و ساير مسائل فني و اقتصادي و اجتماعي است .حمل بتن توسط وسايل زير صورت مي پذيرد.

الف)کاميون مخلوط کن

اين وسيله براي اختلاط و حمل بتن در مسافتهاي کوتاه و بلند مورد استفاده قرار مي گيرد.

ب)جرثقيل و جام

اين وسيله براي بتن ريزي ساختمانهاي بلند،وبا افزودن يک کابل به آن ،براي بتن ريزي سدها به کار مي رود.در اين مورد بتن از مرکز بتن سازي به محل ريخته شدن حمل مي شود.

پ)فرغون دستي ،فرغون موتوري(دمپر)

اين وسيله براي حمل بتن در مسافتهاي کوتاه در انواع کارگاهها به خصوص در مواردي که محلهاي ورود به محوطه کار نسبتا" محدود هستند به کار مي رود.

ت)شوت

اين وسيله براي حمل بتن به ترازهاي پايين تر از محل تهيه بتن به خصوص در پايين تر از سطح زمين و براي تمام عمليات ساختماني مناسب است.

ث)تسمه نقاله

اين وسيله براي حمل بتن به صورت افقي و نيز به ترازهاي بالاتر به کار مي رود.

ج)پمپ بتن

پمپ بتن براي انتقال مستقيم بتن از محل تخليه اصلي به قالبها يا محل تخليه ثانوي به کار مي رود.

چ)شوتهاي سقوطي يا خرطوم فيلي

اين وسيله براي بتن ريزي در انواع گوناگون قالبهاي قائم مورد استفاده قرار مي گيرد.

ح)قيف و لوله

اين وسيله براي بتن ريزي در زير آب به کار مي رود.

خ)بتن پاش

در مواردي که بايد در مکانهاي مشکل بتن ريزي کرد و يا در محلهايي که بايد مقاطع نازک با سطوح وسيع درست شوند از بتن پاش استفاده مي شود.

جادادن و متراکم کردن بتن

پس از ريختن بتن در محل مربوطه بايد آن را در قالبها جاداد به نحوي که تمام گوشه ها و زواياي قالب از بتن پر شود .سپس با وسايل لازم کار متراکم کردن بتن انجام مي شود.براي متراکم کردن بتن بسته به نوع کار ،بزرگي کار و نوع بتن ريخته شده درون قالبها روشها و وسايل متفاوتي به کار مي رود:

1)ميل زدن يا وزنه کوبيدن بر روي بتن براي بتن هاي شل

2)استفاده از لرزاننده ها (ويبراتورها براي ساير بتن ها)

 

بتن ريزي در هواي گرم

بهترين درجه حرارت براي بتن تازه در هواي گرم در حدود 10تا16 درجه سانتي گراد است ليکن بسياري از مشخصات فني درجه حرارتي بين 29 تا 32 درجه سانتي گراد براي بتن تازه را نيز قابل قبول مي دانند.

گرماي هوا باعث مي شود که:

1)آب بتن سريعاً تبخير شده و در نتيجه کارايي بتن سريعاً کاهش مي يابد.

2)بتن زودتر بگيرد .

3)درجه حرارت بتن سريعتر بالا برود.

4)امکان به وجود آمدن تکهاي پلاستيک بيشتر گردد.

5)کنترل ميزان حبابهاي ايجاد شده در بتن مشکلتر گردد.

عمده ترين تدابير براي جلو گيري از کاهش آب بتن :

1-توقف بتن ريزي در ساعات گرم روز و ادامه آن در وقت مناسبتر.

2-احتراز از مصرف سيمان تازه و گرم.

3-به کار بردن آب سرد.

4-حفاظت سنگدانه ها از تابش آفتاب و مرطوب کردن آنها در هواي خشک چند ساعت قبل از مخلوط کردن.

5-احتراز از ساختن بتنهاي خيلي خشک.

6-پوشاندن بتن در موقع حمل.

7-جادادن سريع بتن در کوتاهترين مدت پس از اختلاط.

8-استفاده از سايبان و غيره.

9-مرطوب نگه داشتن کامل سطح بتن به مدت 24 ساعت.

ايمني

از عمده ترين مشخصات کارهاي ساختماني در اين دوران اجراي سريع پروژه و استفاده وسيع از ماشينها و روندهاي پيچيده مکانيزه است.اين امر،احتمال وقوع حوادث براي نيروي انساني را افزايش مي دهد و تحت اين شرايط ،برآورده ساختن اکيد محافظت از نيروي انساني در قبال حوادث ناشي از کار و به عبارت ديگر بهداشت صنعتي از اهميت ويژه اي برخوردار مي گردد.

پوشيدن لباسهاي ايمني (کلاه ايمني،دست کش،گوشي،کفش ايمني و غيره) ،روشهاي درست برداشتن اشياء ،به کار گيري صحيح ماشينها و تجهيزات ،روشهاي درست علامت دادن به متصديان ماشين آلات و چگونگي پاک کردن روغن قالب يا سيمان و غيره که پوست يا چشم را آلوده ساخته اند،از مهمترين مواردي هستند که بايد به کارگران آموخته شود.

 

ايمني در بتن ريزي

براي تضمين سلامتي کارگران و متصديان بتن ريزي ،رعايت موارد زير ضروري است

1-کار قالب بندی

به هنگام قالب بندي يا نصب قطعات قالب ،بايد قبلا" از استحکام داربستها،سکوي کار ،پله ها ،نرده هاي محافظ و آويزهاي وسايل بلند کردن مصالح،اطمينان بعمل آيد.

2-جوشکاري و کار با وسايل برقي

قبل از شروع جوشکاري بايد تمام وسايل فلزي ،به زمين متصل شود.

به هنگام استفاده از وسايل برقي بايد دسترسي به ادوات گرم شونده با يک نرده و يا حفاظ ممحدود شده و علاوه بر آن علائم هشدار دهنده مناسب نيز روي حفاظ نصب شود.

 

 

3-کار با پمپ بتن و بتن پاش

در صورت قرار گيري پمپ بتن در گودي ،بايد دور آن راهرويي به عرض يک متر براي عبور و مرور تعبيه نمود.

براي حمل بتن در لوله بخصوص در فواصل زياد و در هواي سرد،نبايد کسي در فاصله کمتر از 10متر از خروجي لوله حضور داشته باشد.

متصديان دستگاه بتن پاش و تزريق سيمان بايد حتما"از عينک ايمني استفاده نمايند.

4-کار با ويبراتور

به هنگام کار با ويبراتورهاي بتن ،براي حفظ سلامت کارگر و نيز بيشتر شدن عمر دستگاه بايد به موارد زير توجه داشت.

تمام سيمها و کابلهاي برق بايد از داخل لوله هاي لاستيکي عبور کرده باشد.

قسمت لرزاننده دستگاه بايد به وسيله فنر و يا لاستيک از قسمت فوقاني جدا شود.

دستگاه بايد زماني به کار افتد که ميله ويبراتور روي جسم سختي نباشد.

بايد از کارکردن با ويبراتور در بتن سخت شده ونيز زدن ميله ويبراتوربه جدار قالب و نيز به ميلگردهاي آرماتور احتراز کرد.

به مجرد گرم شدن بيش از اندازه دستگاه،بايد آن را خاموش کرد.

زير پاي کارگر مربوطه بايد تخته اي باشد که لرزشهاي ويبراتور به بدن وي منتقل نشود.

عكس شماره (29) نحوي ريختن نامناسب بتن و عدم ويبره به موقع و همچنين استفاده نادرست از پلاستيك براي جلوگيري از بيم زدگي شيري بتن را نشان مي دهد.

عكس شماره (30) تعدادي الوار كه براي رفت وآمد وسايل حمل دستي بتن و همچنين افراد بر روي بتن تازه را نشان مي دهد. به هيچ وجه نبايد با بتني تازه تماس داشته باشد .

عكس شماره (31،32،33،34 ( اجراي بتن ريزي شناژهاي كف را نشان مي دهد همان طور كه در قسمت هاي بالا اشاره شده بتن بايد طوري حمل شود كه جدايي دانه ها صورت نگيرد و مشكل ديگر اينكه محوطه گل آلود بوده و ممكن است چرخ فرغون يا پايه كارگران خاك يا ديگر مواد زايد را وارد دانه بندي بتن نمايد كه بايد دقت بيشتري صورت بگيرد.

ياد آوري : قبل از بتن ريزي هر قسمت مي بايست سطح داخل قالب را مرطوب نمائيم وتا حدي كه آب درون قالب جمع نگردد وحتي امكان سعي شود بتن ريزي يك پارچه صورت گيرد وچنانچه ممكن نبود تقاطع بتن قبلي وجديد را با استفاده از ميلگرد انتظار در بتن قديمي ، امكان پيوستگي بيشتري را فراهم مي نمايم.در مرحله بعد با ماله سطح بتن پرداخت ، و سپس عمليات حفاظت بتن شروع مي شود.

ميلگردهاي انتظار ستون بايد بلافاصله بعد از بتن ريزي تميز شود.

نكته : براي شناژ هاي غائم وستون ها از قالبهاي فلزي بايد استفاده كرد.

كرسي چيني :

كرسي چيني ساختمان با استفاده از آجرحدود 80 سانتي متر بر روي شناژ انجام گرفت . جزئيات كرسي چيني در عكس شماره (35،36،37)

اصولاً كرسي به خاطر اينكه تراز ارتفاعي سطح زمين نسبت به مبنا پايين بود و مي بايست تا تراز مورد نظر كرسي چيني انجام گيرد .

 

دلايل كرسي چيني :

انسان از قديم ايام خواهان اين بود كه در سطح با لاتري از سطح زمين طبيعي ساختمان احداث و يا زندگي نمايد كه خود احساس امنيت آرامش را براي انسان به همراه داشت.

براي جلوگيري از و رود گرد وخاك و آبهاي سطحي ونيز عوامل طبيعي و ...

عايق كاري :

عايق كاري به طور كلي براي حفاظت كرسي در مقابل عوامل جوي ونيز جلوگيري از نفوز ريوبت به قسمت هاي بالاي ساختمان از طريق زمين مورد استفاده قرار مي گيريد كه دو لايه گوني وسه لايه قير استفاده شده اجراي آن تحت شرايط خواص و نياز به دقت زيادي دارد عكس (38،39) عايق كاري را به تصوير مي كشد

 

اجراي ديوار محوطه :

اجراي قالب زير ديوار به خاطر كم كردن هزينه ها و همچنين وقت از سنگ كريستال مي توان استفاده نمود كه اين به دان معناست كه سنگ كريستال هم نقش قالب و هم نقش سنگ ازاره را دارد.

پروژه مذكور بعد از اجراي كرسي چيني ديوار محوطه و همچنين اسكوپ كردن سنگ كريستال اقدام به اجراي ديوار محوطه نمود .

اسكوپ كردن سنگها به وسيله چسب سنگ و مفتول مي باشد

جزئيات اجرايي در عكسهاي (40،41،42،43،44،45)

آجر كاري :

آجر كاري با ملات ماسه سيمان و با رعايت كامل بند وكرمك بين آجر ها انجام گرفت. آجر ماشيني سوراخدار مرغوب كه ضخامت بند بين آنها حدود 5 الي 11 سانتيمتر و نيز قسمت هاي از آجر كاري كه در نما قرار نمي گرفت به صورت شاقول و ريسماني و اجراي دوغاب سيمان پس از هر 13 رج آجر كاري و مرطوب نگه داشتن ديوار ها به مدت يك هفته پس از آجر كاري اجرا گرديد رج ها مي بايست طوري روي هم قرار گيرند كه بند هاي عمودي در يك رديف به چشم نخورد و به اصطلاح اصول پيوند آجر ها وقفل بست ميان آنها به طور صحيح رعايت شود استفاده از آجر هاي مستعمل به هيچ وجه ممكن نبوده و زنجاب كردن آجر ها جز عوامل خيلي مهم در اين قسمت اجراي مي باشد در محل تقاطع ديوار مي بايست ديوار ها با شناژ قائم مربوطه كلاف شود در هر چند متر ارتفاع آجر كاري نصب دستك هاي براي گيرايي بيشتر بين شناژ قائم و ديوار الزاميست . جرئيات عكس (46،47،48،49) بند هاي مياني ديوار به طول هر چهار متر و همچنين ژوئن براي جدا سازي ديوار هاي طويل را نشان مي دهد.

سقف :

از تيرچه بلوك ومي بايست توسط شركت هاي مجاز و داراي مجوز اجرا گردد كه به تائيد كتبي وهمچنين در حضور ناظر اجرا شود شيب بندي آن نيز پس از اجراي كرم بندي آن به وسيله بتن سبك با خورده آجر و ليسه كردن سطح آن به نحو مناسب ورعايت جزئيات اجراي صورت گرفت عكسهاي (50،51،52،53،54،55) زواياي مختلف نحوه شمع گزاري زير سقف اجراي سقف و همچنين سقف قسمت آبخوري را نشان مي دهد.

محوطه سازي :

براي محوطه سازي با توجه به نقشه هاي اجراي جداول بتني و پياده رو ها دو تا دور ساختمان ، باغچه ها ، با خاك هاي مناسب و كاشت درختچه ، گل و گياه، سكوه و تريبون سخنراني ، ميل پرچم ، نيمكت هاي فلزي و وسائل ورزشي استاندارد اعم از خط كشي محوطه ، ميل بارفيكس و غيره

اقداماتي هستند كه بايد به ترتيب انجام داد محوطه دبستان با رويه آسفالتي پس از اجراي خاك ريزي ومتراكم نمودن خاك در لايه هاي 15 سانتي و اجراي مصالم زير اساس به ضخامت 15 سانتي متر و اساس به ضخامت 6 سانتيمتر بايستي آسفالت رويه مورد لزوم با رعايت كليه مشخصات فني به ضخامت متراكم شده 6 سانت اجرا و غشر رويه از اسفالت نرم باشد پرو‍ه مذكور نيازي به خاك ريزي نداشته و مي بايست خاك مخوطه با استفاده از دستگاه مكانيكي به بيرون انتقال و عمليات محوطه سازي را شروع نمايد.

تصوير كلي از محوطه و اجراي قلوه چيني و شماتيك كلي پروژه در عكسهاي (60-56) .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مشكلات موجود در متن اجرايي ساختمان :

عدم هماهنگی مهندسان اجرایی و مهندسان دفتر فنی با هم

تعداد کم کارگران با توجه به حجم فعالیت های پروژه که اگر قرار بود کاری انجام شود سایر کارها به ناچار تعطیل می شد.

عدم نظارت دقیق بر کارگران ( چه بسا کارگران ساعتها بی کار بودند)

عدم پرداخت به موقع حقوق کارگران

عدم مدیریت و خرابی دائمی ماشین آلات مورد نیاز در پروژه

عدم مشخص نمودن به موقع و تحويل زمين نسبت به تاريخ عقد قرارداد

مشكلي كه از همه مهمتر مي باشد مسئله امنيت كارگاه وتجهيزات آن مي باشد كه كار فرما به هيچ وجه زير بار مسئله نمي رود در صورتي كه خود دستگاه نظارت وكارفرما از منطقه و امنيت آن اطلاع كامل دارند

عدم هماهنگي دستگاه هاي دولتي در ارتباط با هم

پیشنهادات برای اصلاح امور :

گماشتن افراد با تجربه و کار آزموده در سمت های حساس و کلیدی کارگاه و افرادی که دارای درایت و مدیریت لازم باشند.

دقت لازم و توجه بیشتر در انتخاب پیمانکار با توجه به حجم پروژه و اهمیت آن و کمتر کردن رابطه در انتخاب پیمانکار

نظارت بیشتر و بهتر بر کار کارگران و قرار دادن جریمه و یا پاداش برای کار آنها

با تمام اين مشكلات كه تا حدودي به آن اشاره شده است مي توان گفت اگر دستگاه نظارت يا كار فرما كمي در برنامه ريزي ها و طرح هاي خود تأمل و كارشناسي تر عمل نمايند شايد نيمي از مشكلات ذكر شده خود به خود رفع مي گردد

 

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه شانزدهم مرداد 1387ساعت 20:14  توسط ایمان باقری   |